Na zatamnjenja tv sadržaja reagirali i iz UFI-a, nositelja licence za kolektivna prava
Nezadovoljstvo zbog prakse koju su uveli pojedini kabel operateri u BiH koji u posljednju godinu zatamnjuju neke od sadržaja na kanalima koje reemitiraju, s pravom iritira sve više korisnika njihovih usluga. Ovaj problem postaje posebno aktualan u vrijeme prijenosa važnijih sportskih događaja kao što je Europsko rukometno prvenstvo koje se upravo održava u Hrvatskoj. Način na koji kabel operateri zatamnjuju sadržaje uz obavjest “zatamnjeno na zahtjev emitera/nositelja prava”, naljutio je i članove Udruženja filmske industrije, UFI-a. Ovo je Udruženje već godinu dana nositelj licence za kolektivna prava u BiH, odnosno prikupljanje naknada za kabelsko reemitiranje audiovizualnih sadržaja. Od preuzimanja licence, potvrdili su nam u UFI-u, pregovaraju sa sa reprezentativnom organizacijom kabeloperatera AKOP oko uvjeta reemitiranja sadržaja u BiH. Kako saznajemo, kabel operaterima je najviše sporna visina tarife od 0,01 KM (jednog pfeninga) po reemitiranom TV kanalu/mjesečno, za autorska prava, što je u odnosu na visinu pretplate koju mjesečno plaća korisnik usluge kabel operateru, više nego zanemariv iznos. Interesantno je da su kabel operateri do 2015. godine plaćali po reemitiranom tv kanalu veću naknadu za prava dok su istodobno korisnici kabel operaterima plaćali manji iznos mjesečne naknade.
Iako pregovori s kabel operaterima još nisu završeni, iz UFI-a poručuju kako nema nikakvog razloga za zatamljenje sadržaja, a još manje pozivanje na nositelja prava u obavijesti koju plasiraju korisnicima usluga. “Bez obzira što još nije postignut sporazum i što teče proces pregovaranja oko zaključenja ugovora, UFI nikada nije zatražio zatamnjenje niti jednog sadržaja i sva dosadašnja zatamnjenja su isključivo samoinicijativne odluke pojedinih kabeloperatera. UFI je više puta upozoravao operatere da nema potrebe za zatamnjenjem sadržaja, posebno ne na tv kanalima koji su iz susjednih zemalja, čiji se signal može pratiti putem zemaljskih antena, jer su ta prava u reemitiranju uređena međunarodnim konvencijama, čiji je potpisnik i BiH”, pojasnio nam je Antonio Beus, predsjednik UFI-a. Beus rješenje ovog problema koji je s pravom uzrokovao nezadovoljstvo brojnih korisnika usluga kabel operatera u BiH vidi u potpisivanju ugovora između reprezentativne organizacije kabeloperatera, AKOP-a i Udruženja filmske industrije, UFI-a. Potpisivanjem uvog ugovora, u UFI-u smatraju kako će nestati mogućnosti za selektivnim tumačenjem kabel operatera za nepotrebno zatamnjenje reemitiranih sadržaja. “Rješenje problema je isključivo kod kabeloperatera i naknade od jednog pfeninga”, poručuju nositelji licence za kolektivna prava. Pojašnjenja radi, u BiH postoji propisana zakonska regulativa koja je decidno uredila ovu oblast. Problem je što već godinu dana operateri odbijaju potpisati ugovor sa kolektivnom organizacijom koja regulira pitanje reemitiranja, odnosno zatamnjenja sadržaja. Postoji jasna zakonska distinkcija između emitera i reemitra i shodno tome odgovarajuća zakonska regulativa, koja definira i uređuje prava emitera i prava reemitera. Po toj definiciji emiteri su TV kanali, a reemiteri su kabel operateri. Prava emitera su prava za sadržaje koji su emiteri proizveli ili koji su ta prava stekli kupovinom sadržaja od proizvođača (filmovi, serije i sl.). Prava u reemitiranju su prava koja plaćaju kabel operateri, čija je osnovna djelatnost reemitiranje i to su prava koja se reguliraju na različit način od prava koja su ostvarili emiteri.
Svaki reemitiran sadržaj na pojedinom tv kanalu se sastoji od emiterskog sadržaja i od sadržaja koji nije vlasništvo emitera. Programski sadržaj koji nije izvorno vlasništvo emitera, reemiter regulira posredstvom kolektivne organizacije koja ima dozvolu od Instituta za Intelektualno vlasništvo BiH da bi mogla obavljati poslove prikupljanja naknada za kabelsko reemitiranje u BiH. U ovom slučaju to je UFI s kojom kabel operateri trebaju sklopiti ugovor o naknadama, plaćati ih i ne zatamnjivati sadržaje po vlastitom nahođenju, a što izaziva nezadovljstvo brojnih korisnika njihovih usluga.