Ministarstvo komunikacija i transporta BiH provodi završne aktivnosti na donošenju Pravilnika o osposobljavanju kandidata za vozače, čime će se utvrditi broj sati koji je potreban za stjecanje vozačke dozvole, čije bi stupanje na snagu trebalo da bude do kraja januara. Stupanjem na snagu ovih odluka, uspostavit će se osnova za utvrđivanje minimalne vrijednosti nastavnog sata za oblast osposobljavanja kandidata za vozače.
To znači da će autoškola moći utvrditi cijene koje ne mogu biti niže od propisanih minimalnih vrijednosti, a sve u cilju zaštite procesa osposobljavanja kandidata i poboljšanja procesa obuke, a time i veće sigurnosti svih sudionika u prometu, javlja Akta.ba.
Ono čega se budući vozači pribojavaju jeste da će ovim Pravilnikom doći do drastične promjene cijena. Međutim, to se najviše odnosi na one autoškole koje su do sada išle ispod minimalne cijene po satu. Postoji mogućnost da zbog povećanja cijena pojedine autoškole neće moći odgovoriti zahtjevima, pa će se morati ugasiti.
Čustić Namik, ispred Autoškole LifeLine iz Sarajeva za Akta.ba je rekao da ovaj pravilnik donosi samo prednosti kada je kvalitet obuka i stvaranje sigurnih vozača u pitanju. Da će doći do drastične promjene u cijenama, Čustić kaže da je to individualno za svaku autoškolu.
“Povećanje cijena će biti individualno, ovisno od toga kolike su cijene obuka do sada bile u određenim autoškolama. U našoj školi cijena iz obuke upravljanja je 20 KM, a iz teoretskog dijela 5 KM, ako se, kako je Pravilnikom predviđeno, usvoji fond od 40 nastavnih sati, onda će kod nas obuka poskupiti samo 100 KM. Jasno je da će u određenim školama koje imaju niže cijene doći do većeg povećanja”, rekao je Čustić.
Povećanje cijena vozačkih ispita prvenstveno je tražila Asocijacija autoškola BiH u namjeri da zaštite najnižu cijenu jednog sata kao osnove za oporezivanje. Cijena po satu, smatraju oni, treba iznositi od 25 do 30 KM, što bi jasno dovelo do poskupljenja vozačkog ispita u nekim školama i do 400 KM. Trenutno je slobodno formiranje cijena na tržištu, pa zbog slabe kontrole autoškola koje ne plaćaju porez, cijene jednog časa se kreću od 15 pa čak i 10 KM po času.
“Cijena od 20 KM treba da se zaštititi kako bi škole koje uspješno rade mogle da se zaštite od nelojalne konkurencije. Za nas se ništa bitno neće promjeniti jer smo mi i do sada imali ovu cijenu nastavnog sata, vjerujemo da Ministarstvo ovakav korak radi iz razloga kvalitetnije obuke jer smo mišljenja da jedna autoškola koja nastavni sat nudi po manjoj cijeni mora da trpi velike namete, od cijena goriva, amortizacije i drugog”, kaže Čustić.
Čustić pojašnjava da bi obuka sigurno bila kvalitetnija, a instruktori zadovoljniji ako bi se zaštitila cijena sata, a fond nastavnih sati povećao na 40.
Ovim bi instruktori bili zadovoljni svojim primanjima i samim tim imali veću volju za rad, a kandidati bi spremniji izlazili na ispit.
“Dosadašnjih 35 sati je jako malo s obzirom na materiju koja se mora obraditi, a većinom kada se ponude dodatni sati kandidati misle da je to u interesu autoškole te se često odlučuju na izlazak na polaganje i ako nisu spremni i to u 99 posto slučajeva nema dobar rezultat na ispitu”, kaže Čustić.
Sadašnjim Pravilnikom je propisano da teoretski dio traje 28 nastavnih sati, a 35 sati je namijenjeno za praktičnu nastavu vožnje, pored toga postoje i dodatni troškovi za koje kandidati trebaju izdvojiti novac, kao što su edukacija iz poznavanja Prve Pomoći, izlazak na polaganje ispita i drugi.