Novobiljanka Marijana Kolenda, je dvadesetpetogodišnjakinja profesorica hrvatskog i engleskog jezika i književnosti. Po završetku petogodišnjeg studija u Mostaru, vratila je se u rodno mjesto u želji za pronalaskom posla u struci. Unatoč mnogim obeshrabrujućim mišljenjima i savjetima, nije se pokolebala u namjeri da ostane u Bosni i Hercegovini gdje je tražila svoje mjesto pod nebom. Danas radi u struci i ne nedostaje joj poslovnih angažmana te smatra da to duguje isključivo svome trudu, velikoj želji i optimizmu.
Mladi ljudi u BiH danas upisuju srednje škole i fakultete sa mišlju i namjerom da odu izvan države u potrazi za poslom. Odmah u početku odustaju od potrage za svojim mjestom u našoj državi. Mislim da je to pogreška, jer moj primjer govori drukčije, pokazuje da je ipak moguće ostvariti nešto ako to dovoljno želite i trudite se ostvariti svoj cilj, rekla je za početak našeg razgovora.
Nakon završetka studija, počela je raditi kao profesorica engleskog jezika u sklopu projekta Hrvatskog kulturnog centara „Nova Bila“, tečaja engleskoga jezika za predškolsku djecu. To je bio njezin prvi radni angažman u struci. Osim školske prakse na fakultetu, to su bili njezini prvi susreti sa djecom u klupama kojima treba prenijeti određeno znanje i usaditi određene kvalitete.
Velika je to odgovornost, ali je upravo to bio i razlog zbog kojeg sam izabrala ovo zanimanje. Osjećaj da imate utjecaj na mlade živote i da imate priliku oblikovati osobnosti (obrazovno i odgojno) je neprocjenjiv. Nakon tri mjeseca rada u sklopu ovoga tečaja, prijavila sam se na natječaj Helen Doron English škole, koji sam slučajno ugledala na internet stranicama. Ono što je zanimljivo je da sam za Helen Doron školu engleskog jezika saznala još tijekom fakulteta te sam se za istu zainteresirala, ali nisam mogla ni pomisliti da će to biti moje buduće zanimanje, kazala je Marijana.
Helen Doron English je vodeća globalna institucija sa više od 30 godina uspješnog podučavanja engleskog jezika djece svih uzrasta. Metode podučavanja djece oponašaju način na koji se uči maternji jezik. To podrazumijeva da djeca prvo uče govoriti, tj. razumijevati engleski jezik, a tek onda čitati i pisati. Ova metoda, oponašajući prirodni proces učenja maternjeg jezika, stvara opušteno okruženje, u kojem djeca uče strani jezik, pri tome se razvijajući i na fizičkom, emocionalnom, kreativnom i intelektualnom nivou. Danas su ove škole rasprostranjene u 40 zemalja svijeta, među kojima je i BiH. Više od 2 milijuna učenika govore engleski jezik zahvaljujući upravo Helen Doron metodi.
Nakon moje prijave na natječaj, pozvana sam na intervju te nekoliko dana kasnije saznala sam da postajem dio Helen Doron tima. Raspon mojih osjećaja se kretao od sreće, ushićenja, uzbuđenosti do doze neizvjesnosti i straha od nepoznatog i novih izazova koji me očekuju. Međutim, iako nisam imala mnogo iskustva u struci, nisam se obeshrabrila, nego sam optimistično i ustrajno slijedila svoj cilj. Svi Helen Doron teacheri, iako diplomirani nastavnici engleskog jezika, prolaze posebnu obuku za izvođenje nastave engleskog jezika po Helen Doron metodi, tzv. Teacher Training Course. Ja sam svoju dozvolu za rad stekla na TTC-u u Bratislavi. Ovu intenzivnu obuku pamtim kao jako lijepo, ali i izazovno iskustvo, koje me obogatilo za cijeli život, istaknula je mlada profesorica.
Svoje iskustvo rada u Helen Doron školi opisuje samo najljepšim riječima.
Sama metoda i okruženje su idealni za rad s djecom i njihovu razigranu i znatiželjnu prirodu. Djeca nisu ni svjesna da uče jer se zabavljaju, a odrasli još nisu u potpunosti svjesni koliko znanja djeca zapravo mogu usvojiti. To me uvijek iznova iznenadi i oduševi i upravo je to najbolji dio ovog posla, povratna informacija od strane djece. Koliko god ja njih učim, toliko i oni mene uče, i to jako važnim, životnim stvarima, rekla je.
U tijeku je zimski upisni rok u Helen Doron školi u Travniku za djecu uzrasta od 3 do 10 godina te roditelji mogu prijaviti svoje dijete na besplatan ogledni sat, kako bi vidjeli kako izgleda nastava u školi te se iz prve ruke uvjerili u efikasnost Helen Doron metode.
Nastava se odvija isključivo na engleskom jeziku, u manjim grupama, koje broje od 4 do 8 djece, a na nastavi se djeca služe knjigama te audio i video materijalima na koje Helen Doron polaže autorska prava, objasnila je Marijana.
Kako kaže njezini planovi za budućnost uključuju daljnje učenje i rad na sebi, jer još uvijek ima toliko toga za otkriti, naučiti, stoga se planira dalje usavršavati u osobnom i profesionalnom smislu i postati što bolja verzija sebe.
Najgore što možemo uraditi je zanemariti svoje sposobnosti i vještine jer nas blokira strah od vlastitog neuspjeha, tuđeg mišljenja ili nekog trećeg razloga. Želim naglasiti da sam tijekom svoga rada u neformalnom obrazovanju, prolazila i kroz stručno osposobljavanje u formalnom obrazovanju, u OŠ „Nova Bila“ i da sam se bavila mnogim drugim stvarima. Ukoliko ste predani svome pozivu, sve se može stići. Stoga je jako važno vjerovati u sebe i ne iznevjeriti svoj unutarnji glas te ostati optimističan u svijetu koji nas često obeshrabruje. Smatram da je optimizam osobina koja mi je nemjerljivo pomogla u svim životnim situacijama, optimistično je dodala.
Osim u Helen Doron školi, trenutno radi i kao nastavnica engleskog jezika u redovnoj školi i održavam individualne instrukcije i poduke.
Dakle, sve se može kad se hoće. Otkrijte u čemu ste dobri, što vas pokreće, što vas raduje i ustrajte na tom putu. Postavite si cilj i vrijedno raditi na njegovom ostvarenju. Učite, usavršavajte se, čitajte, jačajte svoje sposobnost, talente i onda vas ništa neće moći zaustaviti. Prisjetit ću se jedne pametne: „Tko želi, nađe način, tko ne želi, nađe izgovor!“, zaključila je za kraj.
drukciji.ba