Oduvijek i svugdje u svijetu božićni blagdani imali su svoje posebno mjesto u životu ljudi, a običaji su uvijek važna sastavnica. Oni, uz božićne blagdane, više-manje slični su u svim našim krajevima, piše Večernji list BiH. Ipak, posebitosti su one koje ih čine šarolikijima, a time i bogatijima. Osim duhovne priprave u srcima i dušama vjernika koja se u posavskom kraju redovito obavlja svakodnevnim jutarnjim misama – zornicama, priprava za Božić vidljiva je i u svim drugim područjima života.
Modlice, salenjaci, kisele pite
Sveta Kata nije u Posavini “bacila snig za vrata”, kako se ovdje kaže, a od njezina spomendana računa se i početak duhovne i materijalne priprave za Božić. Od Svete Kate obično intenzivnije počinje u Posavini i svinjokolja koje se, istina, s manjim moderniziranjima, ipak održava u izvornom obliku u trima posavskim općinama, pa i okolici. Na Svetu Luciju sije se pšenica i već počinju praviti suhi kolači za Božić. Domaćice nastoje urediti kuću, pripremiti što bolje kolače. Uglavnom se pripremaju suhi kolači u raznim bojama i oblicima – modlice, salenjaci, breskve (breskvice) i kisele pite s orasima i makom. Suhi kolači pripremaju su dosta ranije. Sve je popraćeno primjerenim kulturnim programom. Izdvajamo nastup zbora Adoro Tolisa koji vrhunskim izvedbama i ljepotom pjevanja nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Pozitivan glas posavski šire pjesmom. Nastupili su na 21. festivalu “Hodošašće u došašće” u Pakracu, kao i u Zagrebu na poznatoj lokaciji tunel Grič, a tradicionalno za Božić pjevaju i u svojoj župi.
Ručna izrada
Nastupit će na božićnoj manifestaciji “Božić kod fratara” u Tolisi. Ne miruje ni umirovljenica i RVI Dubravka Stojanović koja, inače, već godinama priređuje za blagdane originalne izložbe od ručno rađenih radova. Unatoč umirovljenju i smanjenih mogućnosti zbog invaliditeta, predblagdansku priču ispisuje već nekoliko godina i svaki put obogati i uljepša novim detaljima koje pažljivo priprema u svom obiteljskom ateljeu. Svake godine uspije privući sve više pogleda znatiželjnih posjetitelja, posebno djece, koji se žele fotografirati i sačuvati za uspomenu tu blagdansku čaroliju. Svi rekviziti ukomponiranu u ovu izložbu ručno su izrađeni s puno strpljenja, ljubavi i mašte, piše vecernji.ba.