Očekujem da u ovoj zemlji postoje snage koje su spremne uhvatiti se u koštac s problemima
Je li druga redovna sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta pokazala da u ovom domu postoji većina koja može raditi i usvajati zakone?
– Na prošloj sjednici Doma naroda usvojili smo 22 točke dnevnog reda. Nažalost, to u javnosti nije propraćeno. Očekujem da će trend kojim je do sada išao Dom naroda nastaviti i u četvrtak, 30. srpnja, za kada je zakazana sjednica.
Onog trenutka kada smo dobili reformsku agendu, odmah smo je uputili u parlamentarnu proceduru. Smatram da BiH nema vremena za gubljenje , odnosno da je krajnje vrijeme za odgovoran pristup donošenju zakona koji se tiču stvaranja boljih uvjeta za razvitak gospodarstva, ali i promjenu onoga što opterećuje Federaciju BiH.
Socijalni dijalog svakakao treba nastaviti, ali glavnu riječ kod usvajanja zakona trebaju imati Vlada i Parlament. Zaista se nadam da ćemo u četvrtak imati većinu za donošenje važnih zakona. Sve što je Dom naroda do sada uradio bilo je u duhu usvajanja reformskih zakona koji poboljšavaju uvjete života građana, te socijalnih kategorija.
Pomenuli ste reformsku agendu. Federalna vlada ju je usvojila, a premijer Novalić kaže da je to kraj početka!?
– Usvajanje reformske agende na Vladi značajan je korak, a premijer Novalić je u pravu kada tvrdi da je to kraj početka. Pred nama tek sad stoje značajni poslovi. Očekujem da u ovoj zemlji postoje snage koje su spremne uhvatiti se ukoštac s problemima i donijeti niz zakona koji čekaju.
Prvi test našeg Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju bit će u listopadu, a mi do tada moramo obaviti mnogo posla. Mislim da nitko ne bi smio imati zadrške kada su u pitanju europske integracije i reformski zakoni u BiH. Mi zaista nemamo vremena odugovlačiti te procese. O svim pitanjima treba razmišljati trijezne glave, te pronaći kompromis i konsenzus.
Dio reformske agende je i novi zakon o radu, oko kojeg se digla velika prašina u javnosti. Očekujete li da će ipak dobiti podršku u Parlamentu FBiH?
– Smatram da je većina stvari u predloženom zakonu o radu dobra. On uređuje segmente koji su bili najveći problem u BiH, kao što je zapošljavanje mladih i volontera, te pitanja majki, porodilja, dakle kategorija koje su nam do sada bile bolne točke u Federaciji BiH.
Također, mislim da moramo imati i mehanizam kako bi se kolektivni ugovori mogli s vremena na vrijeme preispitati. Pitanje je koliko su radnici u privatnom sektoru imali mogućnosti biti zaštićeni, kao što su to neki drugi. Država mora imati korektivne mehanizme koje će aktivirati prilikom ekonomskih kriza. Dosad ih nismo imali, bilo smo zakovani kolektivnim ugovorima, koji se nisu mogli mijenjati.
Sindikat se oštro protivi usvajanju zakona o radu. Prosvijede najavljuju u četvrtak, na dan održavanja sjednice Doma naroda. Može li rukovodstvo sindikata izvesti na ulicu respektabilan broj ljudi? Postoji li bojazan od eventualnih eskalacija?
– Nadam se da institucije države rad svoj posao. Prosvjedi su legitimno demokratsko pravo. Nadam se da neće biti nasilja i pozivam na demokratski dijalog, jer bilo što drugo ne vodi dobrom u BiH.
Kako gledate na inicijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi FBiH?
– Mislim da je to bio medijski trik, koji je dobro iskoristio SDP BiH na prošloj sjednici Doma naroda. Mediji su se uglavnom tim bavili. Inicijativu su podržala 22 izaslanika. U skladu sa Poslovnikom, ja sam potpisala propratno pismo i proslijedila ga Vladi, predsjedniku i potpredsjednicima Federacije BiH, te Zastupničkom domu na dalje postupanje.
Mislim da nema razloga za pokretanje takvih inicijativa, već da ovom sazivu Vlade Federacije BiH treba dati šansu. Svi se trebamo odgovornije ponašati u ovom procesu, bez obzira na to da li smo opozicija ili vlast, jer smo svi preuzeli odgovornost koju su nam građani dali na izborima 2014. godine.
(Vijesti.ba / N.Š.)