U Mostaru je danas održan V. simozij primalja s međunarodnim djelovanjem pod temom “Primaljstvo u službi zdravlja majke i novorođenčeta”.
Uvodni govor imala je mr.sc. Olivera Perić, predsjednica organizacijskog odbora. U pozdravnom govoru navela je da je 5. simpozij primalja svojevrsna smotra stručnih postignuća u komunikacijskim vještinama, obrazovanju i regulaciji primaljstva, prehrani, porođaju i značaju patronažne skrbi majke i novorođenčeta.
Na današnjem simpoziju razmijenjene su ideje i iskustva s gostima iz Slovenije, Turske, Hrvatske i Srbije.
Gosti iz Turske uveli su nas u svoju priču problema nasilja nad ženama gdje je 36% žena pretrpilo zlostavljanje od strane biološkog oca. Šlušali smo također o pristupu primalje u odnosu na religije, u našem slučaju između Krščanstva i Islama. Duhovna utjeha u religiji omogučava olakšanje porođajne boli rekla je Marijana Ivančić, dipl.med.s.iz Vukovarske bolnice u Hrvatskoj. Teo Linić bach.opstetricije u Rijeci uveo nas je u temu seksualne aktivnosti tijekom trudnoće koji u svom istraživanju opisuje da su trudnice najčešće informirane same od strane medija te da je potrebna edukacija trudnica i žena od strane primalje, rekla je Valentina Valjan, Studentica druge godine studija Primaljstva i sudionica današnjeg seminara.
Također provedeno je istraživanje na smanjivanje porođajne boli slušanjem klasične glazbe.
Na ovom simpoziju ključna riječ je bila i komunikacija, ali pozitivna komunikacija jer se samo takvom komunikacijom može postići da se pacijentica osjeća prihvaćenom i dobro došlom na naše rodilište.
Nadamo se da ćemo u budućem vremenu omogućiti našim trudnicama i rodiljama što bolju edukaciju i njegu kako bi se što bolje osjećale i oporavile, dodala je Valjan.
Po završetku simpozija organizirana je radionica u kojem su studenti mogli vježbati šivanje identično onome nakon porođaja.
NovaBila.info