Naš Travnik je ponovo u središtu pozornosti političkih stranaka.
Naime, uz dogovor o konačnom održavanju izbora u Mostaru, ponovno se aktualiziralo pitanje statusa Travnika. Riječ je o jednakom statusu Mostara i Travnika, a što je dogovoreno prije 20-ak godina, ali odlukama Visokog predstavnika nikada nije zaživjelo u praksi.
Što to točno znači? Gledano na primjeru Mostaru, a i na temelju elaboracije prijedloga političkih stranaka koje se zalažu za jednak status Mostara i Travnika, s posebnim statutom bi Travnik dobio status grada, te bi se i u Travniku, kao u Mostaru, garantirala zastupljenost svih naroda u gradskom vijeću, što sada nije slučaj, ali i zastupljenost različitih dijelova grada, što također sada nije slučaj.
Tako u Travniku, kao i u drugim općinama i gradovima u BiH, postoji mogućnost, a i vrlo često se i događa, dominacije jednog naroda nad drugima u općinskom/gradskom vijeću ili izuzetna zastupljenost pojedinih dijelova općina/gradova ili mjesnih zajednica u odnosu na druge. Kao posljedicu toga, između ostalih, imamo opterećene međunacionalne odnose, diskriminirajuće odluke, neravnomjeran razvoj općine/grada i zanemarivanje pojedinih dijelova općine/grada.
Iz prethodno navedenog posve je jasno, a to je slučaj i u Mostaru, kako novi statut Travnika ne znači podjelu na manje općine, već status jedinstvenog grada, uz osiguranje veće multietničnosti gradskog vijeća i ravnomjernije zastupljenost svih dijelova grada.
Stoga se postavlja pitanje, čemu potpisivanje peticije „Stop mostarizaciji Travnika“ uz obrazloženje kako žele zaustaviti podjelu Travnika? Kako zaustaviti nešto što uopće nije pokrenuto? Kako spriječiti nešto što uopće nije ni traženo? Također, kako je moguće da se stranke koje se predstavljaju kao multietničke protive donošenju statuta koji nesumnjivo vodi prema izraženijoj multietničnosti? Ujedno, posve je zanimljivo kako stranke koje su pokrenule potpisivanje navedene peticije u Travniku, a poseban statut za Travnik još uvijek ne postoji, nikada isto nisu pokrenule za Mostar, iako poseban statut za Mostar postoji. Kako je moguće da je nešto dobro za Mostar, a istovremeno loše za Travnik? Po čemu su to Mostarci bolji od Travničana pa zaslužuju „poseban“ statut?
Iz svega navedenog očit je odgovor na pitanje iz naslova ovog teksta. Ne radi se ni o kakvim borcima za multietnički Travnik, već o političkim opcijama koje plašeći građane Travnika nepostojećim podjelama žele prikupiti jeftine političke poene. Kako u potpuno identičnoj situaciji u Mostaru postupaju dijametralno suprotno nego što postupaju u Travniku, onda se ne mogu okarakterizirati drukčije nego licemjerima. Sramni dvostruki standardi na djelu. To je već samo po sebi loše, a naročito kada se sije strah među Travničane o opasnosti koja ne postoji.
Travnik nitko ne dijeli. Priča o podjeli nastala je u glavama manipulatora koji organiziraju potpisivanje sramne peticije na Središnjem gradskom trgu.
Travnički vjesnik