Središnje izborno povjerenstvo (SIP) još uvijek nije donijelo oduku o nikad zabilježenoj situaciji u BiH, u kojoj je kandidat SDA za načelnika Travnika, dr. Mirsad Peco, preminuo na dan izbora. Iz SDA, logično, očekuju nove izbore, Tako predsjednik OO SDA Travnik, Tahir Lendo, kaže da je uspjeh koji je tim SDA na čelu sa dr. Pecom ostvario najbolji rezultat dosad, te je osvojio mandat koji ne može preuzeti.
“Mi smo uradili sve što smo trebali, pa ćemo vidjeti. Očekujem nove izbore, jer je SIP već proglasio preliminarno da je naš kandidat pobijedio, bez obzira što ne može preuzeti mandat. Sad treba raditi po izbornom zakonu ili ići na opciju da se ponove izbori”, kazao je Lendo. S druge strane, iz HDZ-a smatraju da je izborni zakon dovoljno jasan.
“Nama je jako žao zbog toga što se dogodilo, pogotovo što je riječ o izuzetnom čovjeku. Mi se tu moramo držati slova zakona. Ako ne znaju, trebaju otvoriti izborni zakon i vidjeti u kojim uvjetima se izbori ponavljaju. Istina, nije naše da prejudiciramo, kao što rade iz drugih stranaka što nije korektno, a očekujem da će SIP se držati slova zakona i donijeti odluku bez obzira kakva bila i sviđa li se ona nekome ili ne. Nema potrebe da se licitira sa ovim ili onim”, kazao je Bojan Domić, referirajući se na, dodaje, članak 141 izbornog zakona, koji kaže da se “ponovni izbori provode na temelju istih kandidacijskih lista i istih izvadaka iz Središnjeg biračkog popisa koji su korišteni na poništenim izborima i provode se na dan koji odredi SIP, najkasnije 14 dana od dana pravomoćnosti odluke SIP-a o poništenju izbora”.
Također, neslužbeno se moglo čuti i kako nema osnova po kojemu poništiti izbore, obzirom da izborni zakon ne poznaje ovakav scenarij. U takvom slučaju, mandat bi osvojio kandidat HDZa BiH Goran Pejaković, koji je bio drugi prema broju glasova. Jučer je za medije politički analitičar Vehid Šehić, nekadašnji član SIP-a BiH, u vezi sa smrću Mirsada Pece rekao kako je on preminuo i da praktično, tko glasa za njega, to je bačen glas.
“Kod izbora gradonačelnika, odnosno načelnika, ništa ne piše u tom smislu u Izbornom zakonu BiH. Iako politička stranka čiji je kandidat preminuo može biti oštećena, nigdje ne piše da se izbori moraju ponoviti. Događalo se da kandidati na određenim listama umru na izborni dan i, prema tom nekom pravilu, onda se mandat dodjeljuje sljedećem kandidatu koji se kvalificirao, odnosno prešao taj cenzus. Po mojoj logici, kandidat koji dobije najviše glasova trebao biti novi načelnik. To je moje mišljenje, jer zakon nije predvidio ovakvu situaciju, a bilo bi bitno precizirati Izborni zakon u svim segmentima, pa i u ovom”, kaže Šehić. U svakom slučaju, odluku bi u narednom razdoblju trebao donijeti SIP.