Učiteljice Osnovne škole Nova Bila, Sanda Grabus i Sandra Gavranović u odjelima III.a i III.b realizirale su projekt „Voda“ povodom 22. ožujka kada se obilježava Svjetski dan voda. Projekt je realiziran u periodu od 15 ožujka do 21. ožujka 2022. godine. Proveden je kroz sve nastavne predmete različitim aktivnostima koje su uključivale eksperimente i istraživački rad iz različitih predmeta. Suradnici u projektu su ravnatelj škole Josip Popović, pedagoginja škole Snježana Petraš, asistentice: Monika Kolenda i Antonija Biljaka, roditelji.
Cilj projekta:
Usvajanje novih spoznaja o vodi, njenoj vrijednosti, važnosti, njenim svojstvima, upotrebi, štednji i rasprostranjenosti. Provođenje praktičnih aktivnosti – pokusa, istraživanjem pisanih i slikovnih materijala te posjet izvoru pitke vode.
Zadatci projekta:
– Zadovoljiti dječju potrebu i znatiželju za istraživanjem
– Poticati znanja služeći se različitim izvorima znanja i nastavnim sredstvima
– Poticati i razvijati kreativno izražavanje djeteta u likovnom i glazbenom području
– Razvijati ekološku svijest o važnosti pitke vode
POTICAJ PROJEKTU: prirodna radoznalost i istraživalački interes djeteta
OČEKIVANI ISHODI UČENJA: djeca se uključuju u aktivnost, postavljaju pitanja, traže pomoć od prijatelja, čekaju na red, dogovaraju, surađuju, pronalaze rješenja – iskustveno istražuju i razvijaju kritičko mišljenje.
Priroda i društvo
Kroz sate Prirode i društva saznali smo o važnosti vode, vode kao resursa, u kojim dijelovima Zemlje ima najviše pitke vode, zašto se slana voda ne smije koristiti za piće, koliko se ukupno vode nalazi na planeti Zemlji, rasprostranjenosti vode te štednji vode. Nakon teoretskog dijela uslijedile su radionice i eksperimenti.
U sklopu sata radili smo eksperimente u kojima su učenici rado sudjelovali te izvodili svoje zaključke. Saznali su proces isparavanja vode, topivosti i netopivosti tvari u vodi te koji materijali plutaju.
Nakon sata učenici će biti sposobani da:
– Prepoznaju osnovna svojstva vode (miris, okus, boju, stanje) i oblike njenog pojavljivanja u prirodi.
– Kolika je ukupna rasprostranjenost vode na planeti Zemlji te raspoređenost pitke vode
– Što je to resurs i na koje načine voda može biti resurs
– Učenici promatraju i istražuju promjene u okruženju i kroz jednostavne eksperimente iskazuju svoja opažanja i predviđanja. Izvode jednostavne istraživačke zadatke.
Likovna kultura
Kroz sate likovne kulture učenici su stvarali likovne radove na temu „Voda“ koristeći se različitim tehnikama i materijalima.
Učenici III.a radili su temu „Neobične kapljice“ tehnikom akvarela te bojali morske kamenčiće, tehnikom tempere. Učenici III. b radili su motiv – „Morskog dna“ tehnikom tempere.
Ishodi učenja sata likovne kulture su:
– Učenici likovnim i vizualnim izražavanjem interpretiraju različite sadržaje
– Učenici demonstriraju poznavanje osobnosti različitih likovnih materijala i postupaka tijekom likovnog izražavanja
– Učenici opisuju svoje likovne ili vizualne i vlastiti doživljaj stvaranja
– Učenici prepoznaju i interpretiraju povezanost oblikovanja vizualne okoline s aktivnostima, sadržajima i promjenama koji se u njoj odvijaju
Matematika
Temu „Voda“ sproveli smo i kroz sat Matematike gdje su učenici rješavali križaljku kojoj je konačno rješenje Štedimo vode. Također, rješavali su zadatke množenja i dijeljenja pod nazivom „Vodena matematika“.Na taj način ponovili smo tablice množenja i dijeljenja brojevima 0,1, 2,5 i 10.
Hrvatski jezik
Sat Hrvatskog jezika počeo je igrom kako od malog potoka naraste velika snažna i nemirna rijeka te je usljedila obrada priče „Ime rijeke“ Mirjane Mrkela. Nakon obrade uslijedio je zajednički rad na nastavnom listiću. Na kraju sata učenici su zaključili da su ljudi najodgovorniji za zdrav i čist okoliš. Važno je ponašati se prema okolišu brižno, pažljivo i razumno.
Glazbena kultura
Ravnatelj naše škole gospodin Josip Popović održao je sat glazbene kulture gdje je na inovativan način predstavio glazbeno stvaralaštvo te djeci pokazao način sviranja pomoću čaša napunjenih vodom. Učenici su imali priliku i sami svirati i naučiti što je ton, kako nastaju tonovi na različitim vrstama instrumenata, što je frekvencija, rezonancija te karakteristike tonova (visina, jačina, trajanje i boja). Ovakvi sati glazbene kulture kod učenika su izazvali oduševljenje.
Posjet JKP „Trebišnjica“
Istraživanje „Kako se napajaju kućanstva pitkom vodom u našem zavičaju“
Učenici su posjetili izvor „Trebišnjica“ gdje ih je srdačno pozdravio direktor JKP Trebišnjica, gospodin Nikola Biljaka. Djeci je pokazao staru pumpu koja je još uvijek u funkciji, ali se ne koristi. Zatim su vidjeli novi bunar kao i mehanizam napajanja koji je povezan s bazenima vode na nekoliko okolnih područja. Obilazak je nastavljen u mjestu Kula gdje su smješteni bazeni. Učenici su saznali kako se voda dezinficira pomoću klora, kako se ispituje kvaliteta vode te kako nastaje put vode od izvora do slavine. Učenici su također saznali koja se mjesta u zavičaju napajaju pitkom vodom te kako se stabilizira pritisak vode u kućanstvima. Svoja znanja o načinu dobijanja pitke vode učenici su proširili postavljajući dodatna pitanja.
Kako to da stojimo na jezeru? Koliko je duga cijev kroz koju dolazi voda na površinu?
Što je u drugom ormariću? Što je u najmanjoj kutiji?
Zašto svijetli zelena lampica, a zašto crvena?
Ide li vodovod do Novog Travnika? Koliko je dubok bazen?
Koliko vode stane u jedan bazen? Koliko su cijevi duboko u zemlji?
Čemu služi cijev smještena pored zgrade?
Zaključak:
Nakon sedam dana provođenja različitih aktivnosti kroz sve nastavne predmete možemo reći da su učenici s velikom motivacijom i znatiželjom učili, igrali se i stjecali znanja o važnosti pitke vode. Ova znanja će im biti od velikog značaja za život jer voda je izvor života.
,,Čovjek ne umije dovoljno da cijeni vodu dok ne presuši izvor”
Mongolska poslovica
Više fotografija možete pronaći ovdje.