Veliki broj vozača u BiH ne zna da u slučaju lakših prometnih nezgoda, odnosno onih nezgoda u kojima su sudionici suglasni o tome tko je kriv, ne moraju zvati policiju, već mogu zapisnik napraviti sami i naplatiti štetu.
Za to je samo potrebno imati kod sebe primjerak “europskog obrasca” koji se već godina koristi u Evropi, ali i kod nas, s tim što kod nas ta praksa još uvijek nije potpuno zaživjela.
Europsko izvješće je izvješće o prometnoj nezgodi koji se koristi kod svih prometnih nezgoda, a koji je urađen sukladno s modelom koji je izdao Europski komitet osiguranja (Comitie Europeen des Assurances – CEA).
U slučaju prometne nezgode sa materijalnom štetom, mjesto prometne nezgoda potrebno je fotografirati sa nekoliko različitih pozicija (može i mobitelom), eventualno po potrebi izmjeriti pojedine elemente prometne nezgoda, te izvršiti popunu obrasca europskog izvješća o prometnoj nezgodi.
U slučaju neusuglašenosti sudionika oko popune obrasca izvješća ili ukoliko sudionici u nezgodi nemaju kod sebe “europski obrazac”, dužni su pozvati policiju. U slučaju da nemate obrazac a da ste suglasni oko njegove popune, možete ga zatražiti od policije koja dođe na lice mjesta i tako će osoba koja je skrivila nezgodu izbjeći dodatno novčano kažnjavanje od strane policije.
Za slučaju prometne nezgoda u kojoj su sudjelovala dva vozila, koristi se samo jedan komplet europskog izvješća (dva lista).
Ukoliko su u prometnoj nezgodi sudjelovala tri ili više vozila, koriste se dva ili više kompleta europskog izvješća.
Prilikom popune europskog izvješća koristi se obvezno kemijska olovka.
Nakon što popunite izvješće (vrlo je jednostavan za popunu), svaki od sudionika se potpiše u dnu oba primjerka (po jedan ide za oba sudionika u nezgodi). Potom strana koja nije kriva odnese izvješće i fotografije u osiguranje vozača koji je skrivio nezgodu i time je posao skoro pa završen kada je procedura naplate štete u pitanju. Ostaje samo da uposlenik osiguranja pregleda oštećenja na vašem vozilu, fotografira ih detaljno i to je to. Čekate da vas pozovu (oko 14 dana) i ponude vam iznos novca na ime odštete.
/Fokus.ba/