Nova većina u FBiH je odgovorna, opredijeljena za reforme i EU
Prilikom glasovanja o nepovjerenju Vladi FBiH, samo je 19 izaslanika Doma naroda bilo za smjenu, dok su 34 izaslanika bilo protiv. Drugim riječima, dvotrećinska većina je bila protiv. To je jako dobar znak funkcioniranja Doma naroda i odgovornosti izaslanika, koji su pokazali da bilo kakvo izazivanje krize i nereda nije dobro za Federaciju BiH, poručila je u razgovoru za Vijesti.ba predsjedateljica Doma naroda Federalnog parlamenta Lidija Bradara.
Gospođo Bradara, pokazuje li činjenica da su oba doma Federalnog parlamenta usvojila rebalans budžeta da nova koalicija funkcionira?
– Od početka krize vlasti u Vladi FBiH, kada je DF djelimice napustio vlast i izašao iz parlamentarne većine, Dom naroda je pokazao da funkcionira. Kontinuirano smo održavali sjednice te tako pokazali da u Domu naroda postoji odgovorna većina, što ja cijelo vrijeme i govorim.
Na posljednje dvije sjednice pokazali smo i da funkcionira buduća parlamentarna većina, kojoj se, uz izaslanike koji su dosad pokazali odgovornost u radu Doma naroda, pridružio i SBB. Prilikom glasanja o nepovjerenju Vladi samo 19 izaslanika bilo je za smjenu, a 34 izaslanik bio je protiv. Drugim riječima, dvotrećinska većina je bila protiv. To je jako dobar znak funkcioniranja Doma naroda i odgovornosti izaslanika, koji znaju da bilo kakvo izazivanje krize i nereda nije dobro za FBiH.
U kojoj ste mjeri optimistični da će biti moguće u kratkom periodu i zvanično formirati stabilnu većinu u FBiH, imajući u vidu da DF ima potpredsjednika FBiH, a sebe vidi u opoziciji?
– Ako će DF biti dosljedan i ostati pri onome što trenutačno govori, aktualni potpredsjednik FBiH iz ove stranke ponašati se korektno na način da neće praviti nikakve prepreke ili biti kočničar uspostave nove parlamentarne većine, ja sam optimista. U ovom trenutku DF mora preuzeti odgovornost za krizu u FBiH koju su sami izazvali. Mislim da nitko u BiH ovog trenutka nije spreman niti želi dalje produbljivati krizu.
Vjerujete li da će se DF povući iz vlasti?
– Odlukom DF o odlasku u oporbu, svi predstavnici ove stranke u izvršnoj vlasti trebali su podnijeti ostavke. Međutim, oni to nisu napravili očito iz nekih svojih razloga. Smatram da je moralno da potpredsjednik FBiH i potpredsjednici Domova iz DF-a podnesu ostavke, budući da je DF odlučio biti oporbena stranka.
U kojoj mjeri će nova koalicija doprinijeti stabilizaciji prilika u FBiH, te bržem i prohodnijem provođenju reformi?
– Mi ćemo u ovom mjesecu imati tri sjednice Doma naroda. Prema urađenim analizama našeg rada i aktivnosti, kao i sumiranja svih akata koje nam je dostavila Vlada, moram iskazati zadovoljstvo zbog činjenice da je Dom naroda u ovom mandatu, usprkos teškoj situaciji i uvjetima u kojima smo radili, donio približno 100 akata, (odluka, nacrta zakona, reformskih zakona).
Nova parlamentarna većina također je opredijeljena za EU, jer europski put nema alternativu. Stoga smatram da će nova parlamentarna većina biti sposobna za bolju prohodnost reformskih zakona i brže donošenje odluka.
Koji izazovi predstoje Domu naroda u skorijoj budućnosti?
– Jedan od novih izazova u idućem razdoblju svakako je donošenje Zakona o državnoj službi. Trenutačno je na uvidu svim zainteresiranim stranama od kojih očekujemo očitovanje , odnosno da kažu ono što imaju. I ovo će zakonsko rješenje vjerojatno izazvati burne reakcije. No, moram kazati da su one sasvim očekivane jer reformski put kojim smo krenuli nije jednostavan niti lagan. Iako svjesni toga mi ostajemo opredijeljeni za reforme od kojih nećemo odustati. Očekuje nas usvajanje sistemskih i krupnih zakona, poput onih iz oblasti financija, poljoprivrede, te energetike. Usporedno radimo na poboljšanju javne uprave i zakonima koji će uvesti disciplinu i u financijskom i fiskalnom sektoru, koja nam nedostaje. Cilj svih zakona koji su trenutačno u proceduri i koje planiramo donijeti je stvoriti što bolje uvjete za razvoj gospodarstva ali i krenuti s reformama u drugim oblastima poput mirovinskog sektora.
Smatrate li da bi preslagivanje vlasti radi stabilizacije prilika u BiH trebalo ići po vertikali od državnog do nižih nivoa?
– Upravo takav princip HDZ BiH je zagovarao od početka postavljajući kao glavni prioritet legitimitet stranaka koje su dobile povjerenje unutar svojih naroda, ujedno i građana. Mislim da bi formiranje vlasti po vertikali bilo dobro, a napominjem i da na pojedinim razinama već imamo taj model. SBB je dao podršku formiranju vlasti u dvije županije, odnosno kantona.
Nedavno ste sa predsjedateljem Zastupničkog doma ugostili šefa Izaslanstva EU u BiH, veleposlanika Wigemarka, koji je pohvalio napredak i dobar posao koji je urađen u oba doma Parlamenta FBiH u ovom mandatu. Kakav utisak ste stekli na tom sastanku? Jesu li predstavnici EU zadovoljni ostvarenim rezultatima?
– Vjerujem u budućnost BiH i smatram da uz veliku odgovornost možemo i moramo realizirati sve ono zbog čega su nam birači dali povjerenje. Mi ne želimo da ljudi odlaze iz BiH, jer mislimo da u našoj državi postoje kapaciteti i mogućnosti stvaranja ekonomskog ambijenta u kojem će svi moći živjeti od svojeg rada. Susret s veleposlanikom Wigemarkom za mene je bio veliko osvježenje, a ujedno i priznanje za ono što radimo. Ako čovjek u ovom poslu može doživjeti satisfakciju, mi smo je doživjeli na tom sastanku. Osim toga, vidjeli smo da veleposlanik Wigemark odlično poznaje ovdašnje prilike i doživjeli ga kao velikog prijatelja BiH . Osjetiti da netko „izvana“, a što je osobito važno iz institucija EU, prepoznaje da smo uradili dobar posao za BiH, vjetar je u leđa da nastavimo započetim putem. Iako svjesni da su rezovi koji nas čekaju bolni, smatram da ne postoji reforma koju ne možemo provesti u BiH, ukoliko postoji iskrena namjera i odgovornost, jer europski put, podcrtavam još jednom, nema alternativu.
Ambasador Wigemark izrazio je podršku federalnom Parlamentu u daljem radu, posebno kroz Twinning projekt, koji je u fazi implementacije. O kakvom projektu je riječ?
– Europska komisija pomaže institucijama vlasti u BiH kako bismo po standardima i pravilima ponašanja EU stvorili uvjete za lakše funkcioniranje i donošenje odluka i zakona u parlamentima, odnosno pomaže parlamentima za posao koji im predstoji. U Twinning projektu postoji niz aktivnosti koje mi sami želimo ostvariti u oba doma Federalnog parlamenta. On podrazumijeva bolju prohodnost informacija, aktualnije web stranice kako bismo imali što bolju komunikaciju sa građanima, medijima, javnosti uopće, komisije za europske integracije, kao i donošenje odluka na svim razinama na isti način. Baš zato se radujem zakonu o državnoj službi, koji će sigurno omogućiti da od postojećih kapaciteta odaberemo najbolje.
(N.Š. / Vijesti.ba)