Bespravan čin gradnje Bosanskog arhiva na imovini KŠC-a ,,Petar Barbarić”, koji ne samo da šalje negativnu poruku Hrvatima-katolicima u Travniku, nego i ometa proces nastave, osudili su i bivši učenici ove institucije.
“Studentica sam druge godine dvopredmetnog studija Hrvatskog jezika i književnosti i Filozofije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, ali i bivša učenica Gimnazije KŠC “Petar Barbarić” u Travniku. Osjećajući veliku povezanost i prijateljstvo kako s Travnikom, tako i s Katoličkim centrom, želim izraziti svoje nezadovoljstvo zbog bespravne gradnje na imovini koja pripada Katoličkom centru i Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Također, kao studentica, želim istaknuti važnost obrazovanja, ispunjavanja školskih obaveza, pohađanja redovite nastave, koje ovaj projekt narušava”, istaknula je Klara Mršo.
“Kao bivši učenik Katoličkog školskog centra “Petar Barbarić” u Travniku moram priznati da sam zabrinut trenutnom situacijom oko Centra i da mi je jako žao što se takve stvari događaju. Nezamislivo je da se u jednom demokratskom društvu može dogoditi da netko bez dozvole i dopuštenja gradi nešto na zemljištu koje nije u njegovom vlasništvu, a kamo li na zemlji jedne vjerske institucije i odgojno-obrazovne ustanove, bez obzira o kojoj se radilo. Mislim da je KŠC bio uvijek jako tolerantan i strpljiv kada se radilo o povratku svoje imovine i provođenju odluke Suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH i da ovako nešto nije zaslužio. Naročito je zabrinjavajuće što se gradnjom ometa izvođenje same nastave ili pak otvara mogućnost ugrožavanja sigurnosti djece i mladih na školskom igralištu. KŠC u Travniku je od iznimnog značaja za hrvatski narod Lašvanske doline i uvijek je odgajao učenice i učenike u duhu tolerancije, mira, pravednosti, dijaloga i suživota, ali i ljubavi prema Travniku, Lašvanskoj dolini i Bosni i Hercegovini kao našoj domovini. Nadam se kako će ova priča ipak dobiti sretan epilog i kako će se poštivati osnovna ljudska prava”, izjavio je Boris Blažević.
“Ovakav diskriminacijski postupak ruši sav optimizam mladih ljudi koji žele nakon završenog studija nastaviti svoju budućnost u Travniku. Nemoguće je razmišljati o napretku u socijalnom, ekonomskom i bilo kojem drugom smislu, dok se naočigled svih organa vlasti događa preotimanje imovine jednoj obrazovnoj instituciji koja je svojim dugogodišnjim djelovanjem postala primjer kvalitetnoga obrazovanja na prostoru Središnje Bosne, ali i mnogo šire. Ovo ne bi trebalo vrijeđati samo učenike i djelatnike Škole, nego sve odgovorne strukture koje ovih dana drže zatvorene oči na kršenje odluke Europskog suda za ljudska prava”, kazao je Ivan Volić.
“Studentica sam Poreznog studija na Pravnom fakultetu u Zagrebu i bivša učenica KŠC-a ,,Petar Barbarić”. Moram izraziti nezadovoljstvo zbog trenutne situacije jer si tim činom krši Ustavom zajamčeno pravo na nepovredivost imovine. Smatram da bi cijeli Travnik trebao reagirati jer se time narušava ugled općine i ometa proces nastave u jednoj obrazovnoj ustanovi”, izjavila je Katarina Gavrić.
Travnički vjesnik