Prema procjenama Odjela za gospodarstvo, društvene djelatnosti i opću upravu općine Bugojno kućanstva koja ubiru ljekovito bilje i šumske plodove prodaju prosječno godišnje 120 tona šumske borovnice, 60 tona šumske maline, 70 kupine, šipurka 30 i drenjka 20 tona, smrekove bobe 20, raznih vrsta gljiva 50, te ljekovitog bilja 50 tona.
”Na godišnjoj razini dkućanstva za ove proizvode zarade ukupno 1.000.000 KM”, rekao je Oslobođenju pomoćnik načelnika za gospodarstvo, društvene djelatnosti i opću upravu Sead Karahodžić.
Po ostvarenoj dobiti na razini općine Bugojno na prvom mjestu je trgovina, zatim prerađivačka industrija, poljoprivreda i šumarstvo. No, načelnik ističe kako zadnjih godina poljoprivreda ima značajan trend rasta i spada u djelatnosti koje imaju komparativnu prednost.
”Bugojno spada u nerazvijene općine s indeksom razvijenosti 68,7 i s ostvarenim bruto društvenim proizvodom po glavi stanovnika 3.696 KM. U 2014. godini uvezeno je 30.472 KM roba, a izvezeno 45.339 KM. Stupanj nezaposlenosti iznosi 23,6 posto, to jeste preko šest tisuća stanovnika je nezaposleno”, kazao je Karahodžić.
Kaže kako na području općine ima 3.000 poljoprivrednih kućanstava ili 30 posto od ukupnog broja kućanstava s oko 12.000 članova, koji svoj izvor prihoda ostvaruju putem poljoprivredne proizvodnje.
”Većina kućanstava se bavi mješovitom poljoprivrednom proizvodnjom, manji broj farmi je specijaliziran i na njima se odvija tržišno-orijentirana proizvodnja. Prema evidenciji i procjeni službe za gospodarstvo, trećina proizvođača je tržišno-orijentirana i postižu visoke prinose i manje troškove proizvodnje zahvaljujući intenzivnom načinu korištenja resursa i primjeni tehnologije uzgoja”, kazao je Karahodžić.
U oblasti voćarske proizvodnji najznačajniji su podignuti zasadi malina. Trenutno je zasađeno 180 hektara maline od oko 900 proizvođača, a očekivana proizvodnja u 2015. je od 2.500 do 3.000 tona.
Karahodžić ističe kako, pored poljoprivrednih kultura koje se uzgajaju na poljoprivrednim površinama, značajan dio prihoda ruralnog stanovništva bugojanske općine predstavlja i prihod ostvaren od ubiranja šumskih plodova i ljekovitog bilja, borovnica, brusnica, kupina, jagoda, smrčka, vrgnja, šampinjona, lisičarki, divljeg luka, cvijeta zove, cvijeta gloga i dr.
(poskok.info)