Zbog pandemije koja je u tijeku, većina katoličkih župa diljem svijeta ove godine morala je odustati od čuvene proljetne tradicije: krunjenja Marije cvijećem kako bi je počastila tijekom marijanskog mjeseca svibnja.
Prevela i prilagodila: Josipa Prskalo, Katolički tjednik
No, postoji rješenje: zasađivanje Marijina vrta može biti drugačiji vid njezina štovanja cvijećem ovoga proljeća i ljeta dok ostajemo kući.
Srednjovjekovna tradicija
Tradicija zasađivanja Marijina vrta traje već stoljećima. Kako prenosi CNA, u srednjem vijeku, kada je većina stanovništva bila nepismena, svećenici, redovnice i redovnici uzgajali bi vrtove te cvijeću i bilju davali vjerska imena i simboliku kako bi ljude poučili vjeri, na isti način na koji bi se koristilo vitraje kako bi se pripovijedalo biblijske priče ili priče o svecima.
Katrina Harrington, katolička je umjetnica i majka koja živi u Kaliforniji, a koja je, kako kaže, oduvijek voljela svoje srednje ime – Rose, odnosno Ruža. Iako sebe ne smatra majstoricom vrtlarstva, akvarelistica je kojoj je već dugo vremena upravo cvijeće glavna „muza“.
Ali, prije nekoliko godina, Harrington je tražila novu inspiraciju i značenje za svoju umjetnost. „Tražila sam neko skriveno značenje koje bih mogla dodati svom umjetničkom radu. Oduvijek sam voljela skrivena značenja, i to je jedna od stvari koje volim vezano za katoličke crkve. Primjerice, na oltaru crkve pri kojoj sam odrasla, sjećam se da sam vidjela pet oznaka za pet Isusovih rana“, kazala je te se prisjetila da je tijekom srednjoškolskog obrazovanja u njezinoj školi bio Klub Marijin vrt, no on je bio jedna od aktivnosti u koju nije bila uključena.
Pomno istraživanje
Ali, to je nije spriječilo istražiti o čemu je tu zapravo riječ… „Googleala sam Marijin vrt samo kako bih saznala o čemu je bio taj klub i mogu li išta naučiti tu. Ispostavilo se kako Sveučilište Dayton ima knjižnicu koja je usredotočena samo na Marijin vrt, te su njihovi arhivi puni informacija o tomu… Tako sam se ja spustila u to zečju rupu ili da kažem cvjetnu rupu, te sam iščitala toliko toga o Marijinom vrtu“, kazala je Katrina koja je poručila i svaku knjigu koju je mogla pronaći o Marijinom vrtu.
Ono što je u njezinu slučaju možda i najvažnije jest činjenica da joj je to, kako ističe, pomoglo po pitanju njezine vjere, te joj je pomoglo i u vjerskom podučavanju djece dok primjerice šeću, budući da je mnogo bilja s marijanskim značenjem koje može biti posađeno u Marijin vrt.
Cvijeće koje poziva na molitvu
Najočitiji cvijet, ako tako možemo reći, koji se veže uz Gospu je dakako ruža. „Jedno od imena kojim se časti BDM jest Ružo otajstvena. Također kada slušamo o početcima krunice i Sv. Dominiku, uz to se vežu različite legende prema kojima bi, kako su se molili različiti sveci, ruže lebdjele Gospi i ona bi ih sakupljala. Tako, svaki put kada molimo krunicu kažem svojoj djeci da daju Gospi predivni buket. Dajemo našoj Blaženoj Majci krunu od cvijeća“, kazala je.
Nastavila je potom i kako su pakujci, u nekim krajevima poznati i kao zvončići, cvijeće koje se može posaditi u Marijin vrt, a čije vjersko značenje ovisi od njihove boje. Tako se crvene pakujce nerijetko naziva pentekostalnim cvijećem Duha Svetoga. Ako ste ih ikad vidjeli, njihove latice su poput ognjenih jezika, te izgledaju kao Duh Sveti koji na Pedesetnicu silazi na glave apostola.
Progovorila je i o bijelim pakujcima koji se nazivaju Marijinim cipelama. Naime, ovo je povezano s Marijinim pohodom trudnoj Elizabeti. „Legenda donosi da gdje god je tim putem stala Marija ondje su iz zemlje niknuli mali bijeli pakujci kako bi označili stazu kojom je prošla, zbog toga takav naziv za njih“, objasnila je.
Dotaknula se i maćuhica kojima je marijansko ime Gospina ljubica, spomenuvši kako se kroz njih djeci može objasniti koliko je Marija ljubila Krista imajući ga tako blizu u svom životu.
Suncokreti se, na primjer, također nazivaju i Marijinim zlatom, moguće je jer podsjećaju na njezinu zlatnu krunu Kraljice Neba i Zemlje.
U Katrininoj pak rodnoj Kaliforniji, fuksije obilno rastu u grmovima, a vjersko ime ovog cvijeta je trinitarija ili trojstvo jer se u središtu ovoga cvijeta nalaze tri malene bijele latice koje su okružene trima ružičastim papučicama. „Kada šećem s djecom kažem im: ‘Ovo je trinitarija, koju molitvu trebamo moliti?’, i tada oni znaju da ćemo moliti Slava Ocu. To je zaista sjajno, uvijek usmjeravati svoju djecu prema božanskom i zabavljati ih zabavnim pričama koje bi im mogle pomoći da se stvarno uklope u tu sliku, te ih uvoditi u molitvu“, posvijestila je.
Posebno simpatično, a vezano je uz ružmarin i lavandu koji se tradicionalno nazivaju Gospinim biljkama za sušenje, jest kako im je dodijeljen taj naziv. Naime, legenda kaže da kada je Gospa prala Isusovu odjeću odlagala ju je na sušenje na grmove ružmarina ili lavande. Osim što bi se tu brzo osušila poprimi bi i njihov slatki nebeski miris.
Neiscrpna inspiracija
Ono najvažnije što Katrina Rose ovom pričom želi poručiti, jest da svi, suočeni s uvjetima uslijed ove pandemije možemo zasaditi svoj Marijin vrt koji će poglavito bit vodič za molitvu. Kako kaže, nije nužno posjedovati komad zemlje i opteretiti se tim gdje cvijeće zasaditi, jer se to može učiniti i u posudama za cvijeće, koje čak, ovisno koje biljke odaberemo, mogu stajati i u našim domovima. Važnije je svakom biljkom na zanimljiv način produbiti vjeru nas samih i onih s kojima dijelimo svakodnevnicu, te se još jednom uvjeriti u ljepotu Božjeg stvaranja koja je neiscrpna inspiracija.
Na kraju, Marijin vrt način je stremljenja ljepoti te je savršen kanal prema Isusu kao što nas Blažena Majka uvijek vodi svome Sinu, stoga neka i naš vrt (pa i onaj u posudi za cvijeće) resi Gospin kip.