Korištenjem ove stranice prihvaćate Pravila o privatnosti i Uvjete korištenja.
Accept
NovaBila.info
  • NASLOVNICA
  • VIJESTI
    • Lokalno
    • Nova Bila
    • Središnja Bosna
    • Bosna i Hercegovina
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Crna kronika
  • DRUŠTVO
    • Dobro je znati
    • Ekonomija
    • Kolumne
    • Kultura
    • Politika
    • Religija
    • Zdravlje
    • Gastro kutak
  • SPORT
    • Nogomet
    • Košarka
    • Tenis
    • Rukomet
    • Judo
    • Ostali sportovi
  • TEHNOLOGIJA
  • ZANIMLJIVOSTI
    • Humor
Čitanje: Evo koliko će iznositi braniteljski dodatak, a moći će 
ga ostvariti svi
Dijeli
Notifikacija
  • NATJEČAJI
  • MALI OGLASI
  • DOGAĐANJA
    • HKC-događanja
    • HKC-najavljuje
Čitanje: Evo koliko će iznositi braniteljski dodatak, a moći će 
ga ostvariti svi
Dijeli
NovaBila.info
Notifikacija
Pretraga
  • NASLOVNICA
  • VIJESTI
    • Lokalno
    • Nova Bila
    • Središnja Bosna
    • Bosna i Hercegovina
    • Hrvatska
    • Svijet
    • Crna kronika
  • DRUŠTVO
    • Dobro je znati
    • Ekonomija
    • Kolumne
    • Kultura
    • Politika
    • Religija
    • Zdravlje
    • Gastro kutak
  • SPORT
    • Nogomet
    • Košarka
    • Tenis
    • Rukomet
    • Judo
    • Ostali sportovi
  • TEHNOLOGIJA
  • ZANIMLJIVOSTI
    • Humor
Prati nas
NovaBila.info > Vijesti > Bosna i Hercegovina > Evo koliko će iznositi braniteljski dodatak, a moći će 
ga ostvariti svi
Bosna i Hercegovina

Evo koliko će iznositi braniteljski dodatak, a moći će 
ga ostvariti svi

Published 01/08/2018
Dijeli
3 Min Čitanja
Dijeli

Svi pripadnici Armije BiH i HVO-a koji do sada nisu ostvarili nikakvu naknadu na osnovi sudjelovanja u ratu (vojna mirovina, invalidnina, tuđa njega i skrb) imaju pravo na braniteljski dodatak, stoji u Zakonu o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji koji je nedavno usvojen u Domu naroda Federacije BiH, piše Večernji list BiH.

Visina mjesečnog dodatka svakom pojedincu ovisit će o vremenu provedenom u ratu. Naime, spomenutim Zakonom definirano je da za svaki mjesec proveden u ratu branitelj dobiva šest KM. Tako će onaj tko je, primjerice, u HVO-u sudjelovao 12 mjeseci, mjesečno imati dodatak u visini 72 KM, dok će onaj koji je u ratu bio 4 godine i 4 mjeseca (maksimum) imati dodatak u visini 312 KM mjesečno. Važno je naglasiti kako će jednako pravo na ovaj dodatak imati svi branitelji neovisno o godinama starosti, kao ni tome jesu li zaposleni ili ne. Uz braniteljski dodatak, usvojen je i amandman o objavi registra branitelja, a Zakon bi trebao stupiti na snagu 1. siječnja 2019. godine.

Uz navedeno, razvojačeni branitelji i njihove obitelji stupanjem na snagu ovog Zakona ostvaruju pravo na: zdravstvenu zaštitu, liječenje u inozemstvu, topličko i klimatsko liječenje, jednokratnu novčanu pomoć za liječenje, prednost u korištenju usluga zdravstvenih ustanova i liječenje u drugoj županiji. Također, branitelji imaju prednost pri zapošljavanju, kao i pomoć u slučaju smrti. U slučaju smrti branitelja, članovi obitelji s kojima je umrli živio u zajedničkom kućanstvu u vrijeme smrti mogu ostvariti pravo na troškove pokopa, u visini prosječne neto plaće zaposlenih u Federaciji iz prethodne godine, ako to pravo nisu ostvarili prema drugom propisu.

Zakon braniteljima daje pravo na prijevremeno povoljnije umirovljenje, dulji godišnji odmor po osnovi sudjelovanja u Oružanim snagama. Među pogodnostima propisanim Zakonom je i stambeno zbrinjavanje, subvencioniranje obveze plaćanja naknade za dodijeljeno gradsko građevinsko zemljište i naknade za uređenje građevinskog zemljišta, dodjela sredstava za održivi povratak, besplatni priključak na infrastrukturne mreže (voda, električna energija, plin), prednost pri smještaju u umirovljeničke domove i gerontološke centre, osiguranje povoljnijih uvjeta školovanja.

U Zakonu dalje stoji kako su županijske vlade dužne svojim propisima utvrditi visinu novčanih sredstava za kreditiranje razvojačenih branitelja, kriterije i postupak za dodjelu tih sredstava, kao i ostala pitanja od značaja za ostvarivanje prava na zapošljavanje i samozapošljavanje, piše vecernji.ba.

NovaBila.info
Rad portala  podržali:

sponzori-nb-info

Stisnite ‘lajk’ i pratite portal NovaBila.info i na Facebooku.


 

TAGGED: branitelji, dodatak, Mirovina
NovaBila.info 01/08/2018 01/08/2018
Prethodna vijesti Jedna osoba ozlijeđena u prevrtanju vozila kod Novog Travnika
Sljedeća vijest Tužna slika iz BiH: Otpustili oca 14-ero djece, a njegova je reakcija podigla regiju na noge
- Oglas -
Ad imageAd image

Najnovije

Prijave u tijeku za II. Boćarski turnir “Duhovi”
Ostali sportovi Sport 09/05/2025
Luka Gazibarić Gučanin državni prvak Bosne i Hercegovine!
Sport 15/04/2025
Kickboxing klub Vitez bogatiji za 12 novih medalja!
Sport 07/04/2025
Sve spremno za 21. uskrsni turnir u Pokrajčićima
Društvo 06/04/2025

Možda će vam se također svidjeti

Društvo

Sve spremno za 21. uskrsni turnir u Pokrajčićima

06/04/2025
Društvo

U Novoj Biloj otvoren Ventix: Sve na jednom mjestu za klimatizaciju, grijanje i vodoinstalacije!

23/02/2025
Društvo

Predavanjem doc.dr. Klementine Nuk uspješno realiziran projekt “Izazovi mladih u tranzicijskom društvu”

23/02/2025
Prethodni Sljedeći
  • Impressum / Kontakt
  • Zaštita privatnosti
Čitanje: Evo koliko će iznositi braniteljski dodatak, a moći će 
ga ostvariti svi
Dijeli
Prati nas
Copyright © 2015 - 2023 NovaBila.info | E-mail: [email protected]