Bura oko zdravstveno neispravne hrane se ne stišava, u Hrvatskoj je ponovno pronađena salmonela, ovoga puta u smrznutim pilećim prsima, piše Večernji list BiH. Nevjerojatno je da su nadležne službe s druge strane granice salmonelu ili meso isteklog roka trajanja pronašle u čak deset trgovačkih centara, dok, bar službeno, u BiH to nije slučaj.
Kupci ogorčeni
Da u BiH glede hrane situacija nije sjajna, svjedoče i iskustva građana do kojih smo došli, ali i ne tako davni slučaj trovanja hranom u sarajevskim vrtićima. “Otišao sam u trgovački centar kako bih kupio meso da spremim sebi obrok. Uzeo sam jedan manji komad teletine, platio i vratio se pravo u stan. Kad sam odmotao papir, iz mesa se širio nesnosan smrad. Ponovno sam ga zamotao i vratio se u isti centar kako bih se požalio da je meso pokvareno. Očigledno je da je zaposlenik to znao jer je bez riječi uzeo meso natrag i dao mi drugi komad. Ponovno sam se vratio u stan kako bih pripremio obrok, no, i taj drugi komad također je bio pokvaren kao i prvi. Bijesan, ponovno se vraćam u centar, doslovno ga bacam pred zaposlenog na odjelu mesa uz riječi da ga ponese svojoj djeci da to jedu”, ispričao nam je jedan ogorčeni studentiz Mostara. Ovo nije usamljen slučaj, ovakvih priča čuli smo još, ali za nadležne situacija s hranom, posebno mesom, kod nas je u redu.
Razlike u BIH i EU
U BiH, izgleda, škripi na svim poljima, od inspekcija do kaznene politike. Kad je riječ o kaznenoj politici, Zakon o zaštiti potrošača BiH regulira obveze trgovaca kod prodaje proizvoda i pružanja usluga i kršenje tih obveza, te propisuje maksimalnu novčanu kaznu do 8000 KM, što je prenisko, smatraju iz Ureda ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH. “Kaznena politika za pitanja kvalitete hrane, u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH, kao i u drugim zakonima iz ove oblasti, preblaga je i treba je pod hitno mijenjati, tj. pooštriti i na taj način uskladiti s kaznenom politikom EU-a”, kazala je za Al Jazeeru Mediha Bakalović, pomoćnica ombudsmana. “Pitanje kršenja propisa o ispravnosti hrane, koje izravno utječe na zdravlje ljudi, po propisanim kaznama kod nas je podvedeno pod isto pitanje kao je li trgovac istaknuo cijenu na proizvod, izdao račun ili upakirao proizvod potrošaču. To su nemjerljive i neusporedive vrijednosti. U EU su kazne i odluke o naknadi štete za ugrožavanje zdravlja i života kupaca u milijunskim iznosima i popraćene mjerama zabrane djelatnosti za odgovorne subjekte”, navodi Bakalović.
/Večernji list/