Tijekom mjeseca studenog cijene goriva na pojedinim benzinskim crpkamau Republici Srpskoj (RS) u velikoj mjeri su oscilirale. Gorivo u ovom entitetu ponekad je jeftinije i do 30 feninga u odnosu na cijene u Federaciji BiH (FBiH).
U razgovoru za Fokus.ba tajnik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori RS-a Zoran Berak objašnjava zašto su takve oscilacije cijena moguće na geografski gledano relativno malom prostoru države BiH.
“Na cijenu goriva na benzinskim crpkama utječe više različitih faktora, kao što su nabavna cijena po kojoj distributeri nafte i naftnih derivata nabavljaju proizvode od rafinerija i tečaj dolara, ali i cijena distribucije tih proizvoda”, rekao je Berak za Fokus.ba.
On dodaje da je jedan od osnovnih razloga nižih cijena u RS-u činjenica da distributeri u RS-u redovno prate kretanje cijena sirove nafte na svjetskom tržištu i tečaj dolara, te shodno tome i formiraju cijene nafte i naftnih derivata na benzinskim crpkama u RS-u.
Na pitanje postoji li trenutno procjena koliko će iznositi cijena goriva ukoliko budu usvojene nove akcize u BiH, Berak odgovara da će to zavisiti od konačne odluke na političkom nivou.
“Vijeće ministara BiH je predložio da akcize za izgradnju autoputeva budu povećane za 10 feninga po litru (ukupno je planirano da iznose 20 feninga po litri), a akcize za izgradnju magistralnih i regionalnih puteva povećane za 5 feninga po litri i iznosile bi 20 feninga po litri. Nije poznato hoće li predloženo povećanje biti zatraženo opet u istom iznosu”, istaknuo je Berak.
Podsjećamo, u proteklom periodu Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nije postigao dogovor o povećanju akciza na gorivo, zbog čega je ugrožena tranša kredita s MMF-om.
Primjedbe na način raspodjele ovih prihoda stigle su iz FBiH, čiji su predstavnici zahtijevali da se prihodi dijele suglasno raspodjeli ukupnih prihoda, a ne kako je definirano postojećim pravilnikom. uz obrazloženje da FBiH puno više uplaćuje po osnovu goriva.