Hrvatski jezik jedan je od službenih jezika u BiH. Time nam je zajamčeno:
- pravo na slobodnu komunikaciju
- pravo na obrazovanje
- medije na vlastitom jeziku.
Ako se osvrnemo oko sebe možemo se zapitati jesmo li svjesni činjenice da trebamo iskoristiti i očuvati pravo na materinski jezik?
Jezik može živjeti samo dok postoje njegovi govornici.
Učenjem hrvatskoga jezika u školama djeca imaju priliku upoznati se s jezikom, tradicijom i kulturom hrvatskoga naroda u BiH. No zbog preopterećenog plana i programa, ali i zastarjelih nastavnih metoda kod učenika se može primijetiti nesklonost prema ovom školskom predmetu.
Stoga se pitamo što možemo učiniti da djeca zavole hrvatski jezik i shvaćaju li važnost učenja vlastitoga jezika?
Zašto učimo materinski jezik?
Osvrnemo li se oko sebe vidjet ćemo poražavajuće dokaze slabog poznavanja svog jezika i primjene pravopisnih i gramatičkih pravila.
No nije sve tako crno! Ako osvijestimo sebi činjenicu da znanje vlastitoga jezika ojačava samopouzdanje i omogućuje bolji uspjeh u školi, shvatit ćemo da znanje materinskog jezika znači prihvaćanje pojedinaca, a samim time i jačanje zajednice.
Prema podacima UNESCO-a svake godine nestane 10 jezika. S obzirom na tešku ekonomsku, socijalnu i društvenu situaciju u BiH s pravom možemo biti zabrinuti i za hrvatski jezik. Pravo je trenutak da svom jeziku damo mjesto koje zaslužuje tako što ćemo ga brižno njegovati, čuvati i temeljito proučavati.
(Jelena Omazić | hrvatskijezik.ba)