Guča Gora je malo naseljeno mjesto općine Travnik u središnjoj Bosni, koje se nalazi na padinama planine Vlašić, na nadmorskoj visini od 611m, 9 km sjeveroistočno od Travnika. Prvi put se spominje 1425. godine.
Gradnja samostanske zgrade započela je 1857. godine. Službeno proglašenje samostana je bilo 1859. godine. Gradili su ga bosanski Franjevci, najznačajnija osoba u gradnji je biskup fra Marijan Šunjić i sve župe travničkog i zeničkog kraja.
Samostan je bio najveća građevina u Bosni i Hercegovi, u njemu je od 1883 godine sjemenište Bosanske franjevačke provincije, sve do 1900. godine kada je premješteno u Visoko.
Kroz povijest i protekle ratove crkva i samostan su pretrpjeli velika razaranja, ali su se uvijek pronalazila sredstva za obnovu i ponovno podizanje Samostana na svoj poznati nivo u BiH, jer za katolike središnje Bosne Guča Gora je oduvijek bila od velike važnosti.
Patron župe je Sv.Franjo 4. listopada gdje se na liturgiji okupi veliki broj vjernika iz središnje Bosne i čijele BiH, kao i zemalja EU, jer dosta je domaćih mještana potražilo bolji život.
Župa Guča Gora je 1991. godine imala oko 3000 vjernika, a taj se broj smanjio u proteklom ratu zbog iseljavanja na oko 1000 vjernika. Župu čini 13 naselja: Maljine, Radonjići, Mosor, Postinje, Bandol, Čifluk, Kula, Kosovo, Banovići, Krpeljići, Brankovac, Bikoši i Bukovica (velika i mala).
Guča Gora sve više privlači turista čije su posjete od svibnja do listopada. Sve više je popularni seoski turizam u svijetu, tako da Guča Gora ima sve predispozicije za takvu vrstu turizma. Obližnja planina Vlašić koja je rezervat prirodnog bogastva, skijališta Babanovac (Vlašić) i Rostovo.
O Gučoj Gori i franjevačkom samostanu pisao je i naš nobelovac Ivo Andrić i nadamo se da će ljudi posjećivati ovo mjesto koje asocira na prizore iz bajki. U nastavku pogledajte fascinantnu snimku Guča Gora noću.
https://www.youtube.com/watch?v=_ksrUrNTIT0
Izvor: Dolina Lašve