U banjolučkom vrtiću “Tijana” dogodio se nesvakidašnji slučaj. Jednogodišnja djevojčica izgrižena je po leđima i ušnoj resici, a cijeli slučaj ispituje banjolučka policija. Otac djevojčice nije želio davati službene izjave o ovom slučaju, ali je ATV-u ustupio fotografije na kojima se vide ugrizi po leđima i krvava ušna resica.
Prema prvim informacijama iz vrtića, djeca su se, navodno, igrala, a u jednom trenutku su se “potukla i ozlijedila”. “PU Banja Luka je prijavljeno da je dijete zadobilo ozljede u vrtiću u Banjoj Luci te da je zbog zadobivenih ozljeda hospitalizirano u UKC-u RS-a. Izlaskom na mjesto događaja potvrđeni su navodi prijave”, izjavila je glasnogovornica PU Banja Luka Marija Markanović. Nikad više ujeda Na Klinici za dječju kirurgiju kazali su da je djevojčica E. S. (2016.) primljena u srijedu u 11.15 s lakšim tjelesnim ozljedama. – Nikada ranije se nije dogodilo da dođe dijete s toliko ujeda kao ova djevojčica. Inače, u našu Kliniku ne dolaze često djeca s ugrizima od drugih mališana, ali uglavnom je riječ o predškolskom i školskom uzrastu – kazali su na UKC-u RS-a.
Prema njihovim riječima, beba od 13 mjeseci koja je ozlijeđena u vrtiću, osjeća se dobro, njezino zdravstveno stanje je stabilno i ostaje na daljnjem liječenju na Klinici za dječju kirurgiju. – Za vrtićku skupinu u kojoj se dogodio incident zadužena je iskusna odgojiteljica, s 35 godina radnog iskustva – kazala je Jelena Kurtinović, direktorica Centra za predškolski odgoj i obrazovanje Banja Luka. Dodala je da ne zna kako se moglo dogoditi da dijete bude tako ozlijeđeno.
– Ne možemo reći jesu li djeca ostala bez nadzora dok ne obavimo disciplinski postupak koji smo već pokrenuli. Uzeli smo izjave očevidaca iz vrtića i saslušali oca – rekla je Kurtinović i dodala da se ne može isključiti odgovornost odgojitelja.
Okružni Tužitelj u Banjoj Luci naložio je da se određene osobe ispitaju u svojstvu osumnjičenih za kaznena djela nepružanja pomoći i nesavjestan rad u službi. Nakon utvrđivanja svih relevantnih činjenica te dokumentiranja predmeta, bit će dostavljeno izvješće. Koliko su česti slučajevi nasilja ili agresivnosti među djecom pitali smo psihologinju dr.sc. Teu Vučinu. Edukacija zaposlenika Ona nam je rekla kako postoji određen broj ovih slučajeva te kako se oni rješavaju uz pomoć odgojitelja iz vrtića i roditelja.
– Odgojitelji u vrtićima moraju biti educirani da prepoznaju ove probleme. Na svaki ovakav zahtjev brzo reagiramo i pristupimo rješavanju problema. Sve više obrazovnih institucija u kojima se nalaze djeca zapošljava psihologe, i to je jedan od načina kako se mogu prevenirati ozbiljniji problemi u ponašanju kod djece jer se agresivna ponašanja detektiraju u začetku i na njih se adekvatno reagira. U najvećem broju slučajeva agresivnost u ranoj dobi je posljedica nedovoljno usvojenih socijalnih vještina i načina rješavanja konflikta te djeci psiholog, roditelji i odgajatelji zajednički pomažu da unaprijede navedeno. Međutim, u nekim, ipak rjeđim slučajevima agresivnost može biti posljedica postojanja nekih organskih smetnji ili poremećaja te se ta djeca moraju uputiti na medicinsku obradu kako bi se isključila navedena stanja – rekla je Vučina za Večernji list.