Plaće će biti isplaćene sigurno, rekli su iz Ministarstva obrane BiH, u idućem tjednu. No, svaki dan kašnjenja za vojnike koji primaju najniže plaće od svih uniformiranih osoba u BiH je dug kao godina. Vojsci u Bosni i Hercegovini kasni plaća već tjedan dana, a pojedincima koji imaju kredite u komercijalnim bankama već su stigle opomene zbog neplaćenih rata.
Ovo kako kažu nije prvo kašnjenje jer im je i prošli mjesec plaća kasnila desetak dana. Razlog je, tvrde u Ministarstvu obrane, prelazak s ručnog na elektronsko obračunavanje i isplatu plaća.
Plaće će biti isplaćene sigurno, rekli su iz Ministarstva obrane BiH, u idućem tjednu. No, svaki dan kašnjenja za vojnike koji primaju najniže plaće od svih uniformiranih osoba u BiH je dug kao godina.
Vojnici koji su medijima odlučili prenijeti informacije i od njih tražiti odgovore jer se razlog kašnjenja krije od vojnika, kažu, kako su pored kašnjenja plaća i dalje prisutni loši uvjeti rada, manjak hrane i loši higijenski uvjeti. Pričaju kako se sve više njihovih kolega odlučuje na napuštanje službe i odlazak iz zemlje.
Pojedinci su zadovoljni stanjem, dok drugi pak svjedoče kako posao koji su priželjkivali zbog loših plaća i uvjeta rada nije poželjan. Plaće vojnika sa svim dodacima iznose oko 900 maraka, a uz to, kažu, žive u konstantnoj neizvjesnosti budući da im po navršavanju 35 godina starosti slijedi otkaz iz vojske.
Elektronski obračun
Zamjenik ministra obrane za upravljanje resursima Boris Jerinić potvrdio je informaciju o kašnjenju plaća kazavši kako novca ima i kako se svakodnevno radi na unošenju podataka, ali i kako oko 10.000 osoba radi pri Ministarstvu te kako je to ogroman posao.
– Problem je jer smo mi ogroman aparat i ovaj prvi mjesec je težak, a u idućim mjesecima će isplata bit ubrzana. Dešava nam se da se ne unese točan iznos koji je potreban pa se onda svaki pripadnik mora unositi ručno, kaže Jerinić i dodaje kako stalno vrši pritisak da se čak radi i prekovremeno kako bi se što prije završio posao.
Razumije nestrpljenje, jer su plaće bile isplaćivane u vojsci do 10. u mjesecu, ali ponavlja kako se ova situacija neće ponavljati.
Osvrnuo se Jerinić i na priče o lošim uvjetima u kasarnama kazavši kako situacija nije dobra, ali da se stanje popravilo u odnosu na situaciju od prije dvije godine.
– Aparat je ogroman, a nasljedstvo i lokacije koje smo naslijedili su ogromni i nisu nam potrebni u tolikom kapacitetu. Izdvajanje za Ministarstvo obrane je ispod 1 posto BDP-a i onda je jasno da nema puno prostora da bi se sve moglo odjednom srediti, priča Jerinić.
Kaže i kako se hrana stalno nabavlja te da se završavaju ugovori o nabavkama i da po pravilniku o ishrani uspijevaju hranu na vrijeme nabaviti.
Povećanje plaća
Intenzivno se, kaže, radi i na povećanju plaća vojsci koja ima niže plaće i od policijskih službenika i svih ostalih.
– Proračun je ogroman, ali se borimo i radimo sve da se situacija popravi, tvrdi Jerinić.
Usvojena su u zadnjih nekoliko mjeseci i dva važna dokumenta iz ove oblasti, plan razvoja i modernizacije i pregled obrane.
Ovi dokumenti, iako se radi o značajnim stvarima, nisu naišli na oduševljenje u Parlamentu BiH gdje brojni zastupnici tvrde kako je situacija u Oružanim snagama BiH katastrofalna. U više navrata zastupnici su intervenirali i tražili odgovore od Ministarstva o stanju u Oružanim snagama BiH, a prije nekoliko dana podigla se prašina i nakon saznanja kako vojska nema kolektivno osiguranje, te kako se osiguravaju samo oni koji idu u strane misije. Sve ovo samo je, kažu pripadnici OS BiH kap u čaši problema koji postoje u OS BiH.
dnevni-list.ba